REZERVASYON YAPIN
27
Sep, 2023
28
Sep, 2023
1
Yetişkin
0
Çocuk

Blog

Begonviller Kenti Bodrum

Begonviller Kenti Bodrum

Begonvillerle sarılı taş sokaklar, uçsuz bucaksız mavilikleri ile Bodrum… Sarıldığı evi olduğundan güzel gösteren, sardığı yerleri cennete çevirerek beni dağıtan bitki, sanki cennetin demosu. Yavruağzı, beyaz, fuşya, toz pembe ve kırmızı renklerini gördüm, başka rengi var mıdır bilemem ama ben en çok pembesini severim.

Rengine vurulduğum çiçeğin kökeni Brezilya

Fransız kaşif Louis Antoine de Bougainville tarafından 1700’lerde bulunmuş. İyi ki bulunmuş. Sonra Avrupa kıtasına gelen bitki, Akdeniz iklimine uyum sağlayarak zaman içinde Güney Fransa, İtalya, Yunanistan ve ülkemizde duvarları, balkonları, çardakları süslemiş. Belli ki begonvilller de gelmek istemiş, coşturmuşlar buraları… Tanrı yaratırken Bodrum’a mavi, yeşil renk döktürmüş, üzerine begonviller saçmış.

Begonvilsiz ev kalmasın

Bazen birkaç rengi tek ağaçta toplanmıştır. Öyle güzeldir ki fotoğrafını çekmeden ya da birlikte fotoğraf çektirmeden geçemezsiniz. Ne tarafa dönseniz begonvil karşılar, begonvil uğurlar sizi.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Begonvil Kenti BODRUM” projesi hayata geçirildi ve Bodrum “Begonvil Kenti” ilan edildi. Begonvili Bodrum’un yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlarında kullanmak ve kent dokusunun ayrılmaz bir parçası olmasını sağlamak amacıyla, “Begonvilsiz Ev Kalmasın” sloganıyla yola çıkılarak, ilkbahar mevsiminde belirli noktalarda begonvil bitkisi dağıtımı yapılıyor. Evlere giden begonviller mutluluktan coşuyorlar. Mavi, beyaz ve begonvil uyumu muhteşem.

avatar

yelkenbay

Yorum (0)

27
Sep, 2023
28
Sep, 2023
1
Yetişkin
0
Çocuk